Luźne zapytanie

Nie będzie to raczej chujnia, chociaż poniższa sprawa momentami doprowadza mnie do szału. Otóż chodzi o odmianę nazw województw: odkąd pamiętam, zawsze jest na przykład „w wielkopolskiem” czy „w lubuskiem”, podczas gdy powinno chyba raczej być „wielkopolskim” i „lubuskim”, prawda? Tak przecież odmienia się przymiotniki w języku polskim. Skąd więc to głupie i wieśniacko brzmiące „-iem”? Czy chodzi o ogólny teren, a nie województwo, tak jak na przykład z Wileńszczyzną? Nie sądzę, a nawet gdyby, czy w takim przypadku ludzie przestaliby nagle kojarzyć, gdyby zaczęto mówić o województwie „lubuskim” zamiast „lubuskiem”? Skąd to się wzięło, skoro nawet tutaj, kiedy to piszę, jest to podkreślane jako błąd?

31
71

Komentarze do "Luźne zapytanie"

 1. chujowiczu! zarabiaj z kluu.pl, bez działalności gospodarczej, konto automatycznie weryfikowane
 2. A chuj tam wi

  0

  0
  Odpowiedz
 3. Spierdalaj stąd tępa dzido. Tutaj piszą ludzie o prawdziwych życiowych problemach a nie o dupie marynie. Twoja chujnia nie nadaje sie nawet do podtarcia dupy

  0

  1
  Odpowiedz
 4. Różnie ludzie wymawiają, to się nazywa akcent. Tak jest we wszystkich językach. W Stanach czyli w języku angielskim jest np. akcent Dakota itp. od nazwy stanów, albo akcent brytyjski czy australijski. W Polsce jest tego mniej, są akcenty śląski, kaszubski, chuj wie jeszcze jakie i ten o którym piszesz: wiejski. Nie wiem co za debil używa nazwy ‚śląskiem’ zamiast -im, ale to stoi na równi z ‚som’ i innymi słowami wymawianymi z akcentem wieśniackim. Wieśniak to oczywiście stan umysłu a nie nazwa pochodząca od miejsca zamieszkania.

  1

  0
  Odpowiedz
 5. Bo tutaj jest brak zasad kurwa we wszystkim! Chuj ze słowami, u mnie na ulicy łączna powierzchnia parkingów pomieściła by z 30 ciągników siodłowych i to z naczepami, a gamonie parkują na chodnikach lub jezdni. To jest chuj dopiero jak trzeba się przeciskać, albo kobiety nie mają jak z wózkami przejechać.

  1

  0
  Odpowiedz
 6. Kali, który być błyskotliwa murzyn, zawsze mówić w murzyńskim, a nie po czarnuchowem języku. Kali jednak zwracać uwaga, że „lubuskie” to być nazwa raczej od region historyczna-geograficzny a nie od województwo (które być terytorialny jednostka administracyjna) i polska czarnuchy móc prawidłowo odmieniać ta nazwa na „lubuskiem”, jeśli oni mieszkać w lubuskiem. Jeśli ta czarnuchy mówić o województwo to odmieniać na „lubuskim”. Polska język być jak kongijska pole minowe kładziony przez pijane Bonobo.

  1

  0
  Odpowiedz
 7. Polski język ogólnie jest zjebany ja lecę do Japonii tam 20 letnie dziewczyny które wyglądają jakby miały 10 latek po za tym piękny język jest japoński a po za tym wiek inicjacji seksualnej jest od 13 roku życia no to o czym mowa ? widać różnicę ? widać.

  0

  0
  Odpowiedz
 8. Szanowny Chujowiczu, twoja chujnia ma jak najbardziej miejsce bytu.. ale w wykształconym społeczeństwie, tutaj dostaniesz max 2 zwiozdeczki 🙂 MOja rada – chuj z tym jak się przyjęło (naczelna rada języka polskiego.. czy jak tam się kurwa nazywa ta instytucja) i tak zatwierdzi zdanie większości.. niedługo pewnie zatwierdzą: „ktury”, ” mojo/twojo” itd. 🙂

  0

  0
  Odpowiedz
 9. Bo jak powiesz np byłem w województwie lubuskim to brzmi tak, profesjonalnie biznesowo. A jak powiesz „ta żem był w lubuskiem!!!” to brzmi tak po naszemu, tak cebulowo, tak polsko, tak wieśniacko aż czuć ten smród gnoju z lubuskiem. inne przykłady:
  ” ja żem był wychowywany z dziada pradziada w lubuskiem! I tu żem sie wódke pić uczył! Nie będe ja ci kurwa mać dżony walkiery szczochy jankieskie pił!
  ” Zośka czujesz to? gnój na pole wyrzucajo! AAAAARRRHHHH!!! Widać żeśmy z Berlinu wrócili i na podkarpackiem wjechali!
  „Urodzony w mazowieckiem, tuskiem zdradzony, na śmierć ruskom wydany, umęczon pod poncjuszem putinem piłatem, za grzechy nasze krew przelał w smoleńskiem… kyrie elejson”

  0

  0
  Odpowiedz
 10. Nie wiem, bo ja mieszkam w śląskiem

  0

  0
  Odpowiedz
 11. w dupie byłeś i gówno widziałeś. zajrzyj do słownika zanim cokolwiek zaczniesz hejtować!

  0

  1
  Odpowiedz
 12. też mnie to wkurwia, podobnie jak odmiana nazwy miasta Bydgoszcz. Dlaczego ludzie mówią ‚w Bydgoszczy’ a nie ‚w Bydgoszczu’ do chuja pana????

  0

  0
  Odpowiedz
 13. wydaje mi się że nie masz racji, bo jest województwo (ono) lubuskie, a nie (on) lubuski, dlatego w lubuskiem a nie w lubuskim. Więc w powiecie lubuskim (on – powiat) ale w województwie (ono – województwo) lubuskiem. Ale zaznaczam że nie jestem językoznawcą i wcale nie muszę mieć racji. Tak to interpretuję na czuja.

  0

  0
  Odpowiedz
 14. jak widać, Kali jest najmądrzejszym chujowiczem. wszystko ci wytłumaczył bardzo profesjonalnie.

  0

  0
  Odpowiedz
 15. No i kali w murzyńskiem najlepiej wytłumaczył :p

  0

  0
  Odpowiedz
 16. Też tego nie rozumiem co za pojeb wyślił to -iem, np.świętokrzyskiem, ja używam zawsze -im np.wielkopolskim. To jest dość wkurwiające tj.”przedłużająca sie wojna” albo „piknikowy nastrój” ;p

  0

  0
  Odpowiedz
 17. @12 Jak najbardziej masz rację, mamy tu do czynienia z zaimkiem wskazującym województwo a nie , lub , czy jak wolisz i użyłeś to w swoim komentarzu, zaimek osobowy . A tak swoją drogą dziwią mnie niektóre komentarze, zważywszy że kilka dni temu pojawił się tu wpis który negował bardziej lub mniej zasadność używania zapożyczeń językowych, głównie z języka angielskiego i większość komentarzy była negatywna, tutaj mamy odwrotną sytuację i możemy przeczytać że to przejaw wieśniactwa, albo że język polski jest zjebany, czyli dominują znowu negatywne komentarze, zakładając że w większości piszą je ci sami ludzie, sytuacja wygląda co najmniej groteskowo.

  0

  0

  Odpowiedz
 18. @6 – Otaku…

  0

  0
  Odpowiedz
 19. Bo pierdolone polaczki lubiły zawsze kombinować a nie się uczciwie uczyć, stąd nawet pojęcia nie mają jak to ugryźć (jak autor chujni przygniótł wszystkich swoją wiedzą) Proponuję pozmieniać wszystkie reguły świata i dostosować je do możliwości współczesnego gimbusa/licealisty etc, łącznie z matematyką, wzorami chemicznymi, kosmologią i fizyką. Przecież to wieśniactwo jest wszystko…

  0

  0
  Odpowiedz
 20. Co za imbecyl, wolał wyjebać żenującą notkę na chujni zamiast wpisać w google „odmiana nazw województw”. Internet upośledza, jak widać.

  „lubuskie” to przymiotnik, odmienia się jak przymiotnik i pisze małą literą
  „Lubuskie” jako rzeczownikowa nazwa regionu pisze się z wielkiej i odmienia jak rzeczownik.

  zatem: „w województwie lubuskim” i „w Lubuskiem”.

  dziękuję, nie pozdrawiam

  0

  0
  Odpowiedz
 21. Trochę po niewczasie, ale czuję dokładnie to samo…
  Na codzień, na „ulicy” mi to wisi, jak pierdolą, ale, gdy słyszę takie określenia w środkach masowego przekazu, to mnie krew zalewa…
  – w „lubuskiem”, „katowickiem”, „warszawskiem”, i.td. …

  Chyba chcą, żeby to pięknie po „POLSKIEMU” brzmiało…

  0

  0
  Odpowiedz