Organizacja Wielkiego Piątku

Mnie, powiedzmy, że „jeszcze” katolika, niezmiernie irytuje organizacja w Kościele tej uroczystości. Co roku nie ma wyjątku: cała „Liturgia” musi trwać minimum 3 godziny. 3 godziny wśród tłumu ludzi, w większości bardzo starych, cały czas w pozycji stojącej (tyle jest ludzi, że nawet na zewnątrz sporo stoi, bo jest tylko 1 Liturgia w tym dniu). Zazwyczaj po 30 minutach już mnie mdli – nie ma ani grama świeżego powietrza. Zaduch. I te kolejne „części” Liturgii. Czy jest sens, aby całe to ogromne zbiorowisko podchodziło po kolei całować krzyż? Cała ta część i ta ceremonia zajmuje jakieś 40 minut, a przecież ten akurat krzyż to tylko symbol, taki sam jak katolik ma w domu. I to „wycieranie” odcisków ust przez ministrantów. Czy jest sens to robić? 40 minut stania i patrzenia się jak ludzie po kolei całują ten krzyż. Jak już jest to obowiązkowa część – czy nie lepiej byłoby postawić ten krzyż na cały dzień i żeby przychodzić wtedy, kiedy ma się na to ochotę zamiast przedłużać i tak już niezmiernie długą Liturgię? Podobnie jest z Komunią – kolejne 40 minut to patrzenie się jak ogromny wielkopiątkowy tłum stoi po nią w ogromnych kolejkach w akompaniamencie dwóch smutnych pieśni. Każdy już ledwo wytrzymuje – zaduch, stanie. Jakby nie można było rozdawać Komunii przez cały dzień co np. 30 minut żeby odciążyć trochę tę uroczystość i żeby tak szalenie długo nie trwała. Część z czytaniem i wspominaniem męki i pozostałe – to oczywiście jak najbardziej rozumiem. Powinno się na tym skończyć – to właśnie rozważanie jest chyba clue uroczystości, a nie średniowiecznie ustawianie się w kolejnych kolejkach. Niestety jest jak jest – pewnie też dlatego tak dużo młodych w ogóle odpuszcza „praktykowanie”.

63
57

Komentarze do "Organizacja Wielkiego Piątku"

 1. chujowiczu! zarabiaj z kluu.pl, bez działalności gospodarczej, konto automatycznie weryfikowane
 2. To nie wina długości ceremonii, bo jak idą święta to cały naród nagle do kościoła idzie.

  0

  0
  Odpowiedz
 3. rób doktorat

  0

  0
  Odpowiedz
 4. Co to za chujnia. Chyba chujnia.jhs

  0

  0
  Odpowiedz
 5. Jako ex lektor muszę powiedzieć że cała liturgia Wielkiego Piątku to zaplanowany szereg czynności i bez jakiegokolwiek elementu ta liturgia nie ma sensu. Całowanie krzyża przez wiernych w mojej parafii odbywało się po nabożeństwie ale w innych parafiach niestety jest tak że dzieje się to w trakcie. Symbolika jest jasna jak mniemam?
  Komunia jak komunia–> ile ludzi tym to dłużej trwa. Czasem wystarczy sprawna logistyka.
  No i najważniejsze…chyba nie powinienem tego mówić ale to najważniejsze święto chrześcijanina. Niestety czasem forma przerasta treść.

  0

  0
  Odpowiedz
 6. a czy jest sens w ogole chodzic do tego zenujacego miejsca zwanego kosciolem ?? odpusc sobie to a i tak sie nic nie zmieni ;] pozdrawiam.

  0

  0
  Odpowiedz
 7. Gdzie jest Krzyż!!!???? Gdzie jest Krzyż!!!????

  0

  0
  Odpowiedz
 8. ja nie widzę problemu. przyjdź jak obrzędy się skończą. przecież nikt ci nie nakazuje iść akurat na obrzędy trwające 4 godziny.

  0

  0
  Odpowiedz
 9. praktykowanie jes dla bezmózgów, kto chce spotkać się z bogiem idzie di np lasu i tam z nim rozmawia

  0

  0
  Odpowiedz
 10. na chuj bierzesz w tym udział?nie możesz pogadać sobie z tym swoim Bogiem sam?patrzenie i słuchanie wypasionych a może napasionych duszpasterzy powoduje u ciebie orgazm duchowy?nigdy tego nie rozumiałam,nie jestem wierząca ale jakbym była i chciałabym sobie pogadać z Bogiem poszłabym na łakę,do lasu..gdziekolwiek.Nigdy w życiu do kościoła,zeby słuchać spaślaków w sukienkach pierdolących głupoty o życiu,o którym nie mają pojęcia…nara

  1

  0
  Odpowiedz
 11. Ciekawe czy księża czytają chujnie? Albo jakiego zawodu ludzie tu wchodzą…

  1

  0
  Odpowiedz
 12. Mam podobne zdanie,dlatego przestałem chodzić na tą mszę.A całowanie krzyża przez taką masę ludzi jest cholernie niehigieniczne,dlatego też już tego nie robię od dawna.

  0

  0
  Odpowiedz
 13. Ja z tego powodu po prostu nie chodzę przed Wielkanocą. To męczy, trwa bardzo długo. Ale taka jest tradycja, więc jeśli się to akceptuje, to się przychodzi, a jeśli nie, to nie.

  0

  0
  Odpowiedz
 14. Takie są zasady i jak jesteś wierzący i uczestniczysz w tej ceremonii dobrowolnie, to powinieneś je zaakceptować, podobnie jak piłkarz, który może się spytać czy jest sens grać dwie połowy, jak on już po jednej ma dość i po co komu spalony. W obu przypadkach nie ma żadnego przymusu, ty możesz zmienić światopogląd, a piłkarz dyscyplinę sportu.

  0

  0
  Odpowiedz
 15. w dupie mam cały ten kosciół,i pracowników tej firmy,jak jestes mądry to lepiej wez dziecko na lakę na biwak i miło spędź ten dzien z rodziną jak masz, niz patrzeć na tych hipokrytów nie mówiąc o katolach w pierwszej ławce siedza ,a potem kradną obgadują są chujami dla drugiego człowieka sram na taką wiare i ludzi którzy tam chodza!

  0

  0
  Odpowiedz
 16. Wielkanoc to święto astrologiczne. Oznacza zwycięstwo dnia nad nocą (dzień staje się dłuższy od nocy). Wielkanoc następuje w pierwszy weekend po pierwszej pełni księżyca następująca po równonocy. Dlatego co roku Wielkanoc przypada na inny dzień. Boże Narodzenie to też święto astrologiczne – dzień zaczyna się wydłużać po „ukrzyżowaniu”-zwycięstwie nocy nad dniem itd.

  0

  0
  Odpowiedz
 17. Kościół Boży obchodzi Wielki Piątek w ten sposób, by wierni mogli choć trochę wczuć się w atmosferę Jerozolimy, gdy krzyżowano Jezusa i mieć choć trochę udziału w Jego męce. A na poważnie: nikt Ci nie każde tam być. Jeżeli natomiast Ci zależy, to co za problem zgłosić swoje wątpliwości do proboszcza.

  0

  0
  Odpowiedz
 18. przed kompem nawet 8 godzin nie boli codziennie ??
  a tu 3 godziny i tragedia – może potrzeba podstawić łóżko to byłooby wygodnie.

  0

  0
  Odpowiedz
 19. Za to w tramwaju kurwa 5 minut nie wystoją pierdziele jedne :-[ a w kościele to 3 godziny i jeszcze to całowanie krzyża brrr

  1

  0
  Odpowiedz
 20. Ja omijam zdaleka takie „przyjemności” ale ze święconką to chodze co roku bo to 10 min i po wszystkim.

  0

  0
  Odpowiedz
 21. Do ćwoka co pisze w każdym poście „rób doktorat”: nie wiem czy to ma być zabawne, na początku zapewne takie być miało i o ile wtedy – przez odniesienie do chujni innego z piszących tu nieudaczników – moze i ktoś dostrzegał w tym jakąś nutę ironii i humoru, to teraz jest to juz tylko żałośnie poroniona próba zablysniecia odgrzewanym dowcipem, albo racze obnazenie swojej malostkowosci i ciaanoty umysłowej. Więc taka prośba do autora tego ciezkawego ” żartu”: jesli nie umiesz wymyślić nic innego to proszę zamknij wreszcie swoj niedouczony ryj jakąś marchewka kapusta cebula albo kutasem taty i odjeb sie od tej strony bo nawet chujnia to za wysokie progi na twoje krzywe nogi. Krótko mowiac: spierdalaj i nie wracaj. To pisałem ja, Jarzabek Wacław.

  0

  0
  Odpowiedz
 22. Aha, jeszcze jedno: ty parchu!

  0

  0
  Odpowiedz
 23. Nie chodzę do kościoła ale masz wchuj duzo racji człowieze

  0

  0
  Odpowiedz
 24. Skoro idziesz do kościoła w święto to przygotuj się na to,że będziesz stał.2 godzin nie wystoisz słabeuszu?

  0

  0
  Odpowiedz
 25. Polska ciemnota jak w średniowieczu będzie stać w tłoku, deptać sie i przepychać choć podobno wg tego żydowskiego boga wszyscy są równi. Można by było w spokoju w kolejce…..ale Polactwo woli nienawistnie łypiąc oczami i przeklinając w duchu innych jak na prawdziwego katopolaczka przystało po 3 godziny tylko po to aby pocałować krzyż…………..bo odtego co będzie? Będzie wam lepiej? Będziecie takimi samymi biednymi zawistnymi, ciemnymi, nienawistnymi chujami jak byliście. Ta wiara was nie zmienia a jak zmienia to zawsze na gorsze. Każdy komu coś sie uda to uważa że „bóg” tak chciał i już uważa sie za lepszego od innych bo przecież tamtemu „bóg nie dał więc jest gorszy.

  1

  0
  Odpowiedz
 26. >Czy jest sens, aby całe to ogromne zbiorowisko podchodziło po kolei całować krzyż?
  Nie ma i pozwolę sobie przytoczyć jeszcze małą uwagę. Czy jest sens karmić finansowo i wspierać swoim uczestnictwem kościół katolicki. Czy jest wam miło być w jednym worku z darmozjadami, gwałcicielami, pedofilami i ludźmi o wątłym kręgosłupie moralnym. Czy naprawdę uważacie, że wam potrzeba pośredników bycia w relacji ze swoim Bogiem. Czy wam nie przeszkadza ta czarna kasta kościelna, która jest blokadą w rozwoju Polski w każdej dziedzinie i godzenia się na to, żeby Polska była nawet nie czarną plamą, ale czarną dziurą na mapie świata. Czy wam nie przeszkadza, kiedy o sobie mówicie jacy jesteście fajni, religijni i jak się modlicie w kościele a później kradniecie, oszukujecie, szerzycie nienawiść, że nie można wam ufać, bo całe zło, które w życiu doświadczyłem było złem od ludzi „wierzących”. Czy wam nie przeszkadza, że w tym kraju przez ten zaduch kościelny trudno żyć, że zmuszacie innych do swojej kłamliwej wiary, że ograniczacie nas, nas myślących inaczej, że dyskredytujecie nasze dzieci w szkołach. Mógłbym tak pisać jeszcze długo, ale napiszę tylko …. Krzyż wam w dupe!

  1

  0
  Odpowiedz
 27. naśladowanie Chrystusa to praktykowanie czynienie jego woli
  nie pogańskie obrządki
  Ew. Marka 7:6 BW
  Odpowiedział im: Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. (7) Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi. (8.) Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej TRADYCJI , /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/. (9) I mówił do nich: Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją TRADYCJĘ zachować.

  chcesz wiedzieć dlaczego jestem na nie to masz:
  Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz ODDAWAŁ IM POKŁONU i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
  Jest to jest bałwochwalstwo
  . „Gdy ślepy prowadzi ślepych to wszyscy w dół wpadną”Mt jeśli chcesz słuchaj tych ludzi ale pamiętaj odpowiadasz sam za siebie a nie oni za ciebie.
  Biblia ci przewodnikiem.
  sławienie kultu śmierci czy całowanie krzyża kategorycznie zakazane!
  Mam do ciebie pytanie :jakby tobie zabito matkę czy ojca to symbol jej śmierci byś nienawidził czy kochał i nosiłbyś na piersi czy wieszał byś go na ścianie modlił się do niego ?

  Biblia Tysiąclecia:
  Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

  0

  0
  Odpowiedz
 28. Maciek z klanu zmienia dupy jak rękawiczki

  0

  0
  Odpowiedz
 29. 17. Dlatego wy katomatoły nie macie prawa obrażać Żydów jak to robicie w swym debiliźmie bo macie zakute łebki i dlatego „wierzycie” często fałszywie i na pokaz w te żydowskie dyrdymały. Klękacie przed królem Żydów nie żyjącym od prawie 2000 lat i modlicie sie do różnych żydowskich mędrców co wiedzieli tyle o Słowianach co wy o nauce.10 przykazań zniósł Mojżesz z góry Synaj i były to przykazania którymi miał sie kierować lud Izraela.Jerozolima:) Dla was wiara to polskość XD Jerozolima stolica PolskiXD

  0

  0
  Odpowiedz
 30. 22. Sam jesteś parchem robaku biedaku z bolandy. Jebana przechrzto żydokatolu bo na pewno nie słowianinem. Spadaj do Izraela do waszej ziemii świętej na zmywak żydzie duchowy urodzony parobku potomku chamów.

  0

  0
  Odpowiedz
 31. U nas w kościele na Liturgii to tylko księża i ministranci całują krzyż a ludzie dopiero po skończonej Liturgii lub w sobotę przed święceniem koszyków a ty pewnie mieszkasz w mieście to dlatego jest tak dużo ludzi i tak długo trwa.

  0

  0
  Odpowiedz
 32. Tp przestań chodzić i nie zawracaj dupy.I tak gówno z tego,jeśli cały czas myślisz tylko o jednym;kiedy to się wreszcie skończy.

  0

  0
  Odpowiedz
 33. @9 Dokładnie tak, dzięki za komentarz.

  0

  0
  Odpowiedz
 34. mi się wydaje że tak ma byc to tylko raz w roku to wielki piatek umartwienie

  0

  0
  Odpowiedz