Upadek marki Thinkpad

Lubię dobry sprzęt elektroniczny. Jedyny seria laptopów, jaka podobała mi się wizualnie, to Thinkpady. Solidna marka IBM, w biznesie od zawsze, laptop prawdziwego geeka (nie jakieś pedalskie Apple), laptop astronautów na ISS. Niestety, wszystko co dobre, się kiedyś kończy. IBM kilka lat temu sprzedał dział komputerów osobistych Chińczykom – niesławnej firmie Lenovo. Gdy małe żółte rączki dobiorą się do dobrej technologii, na efekty nie trzeba długo czekać. Cztery lata temu kupiłem T61, pierwszego czy drugiego Thinkpada zaprojektowanego przez Chińczyków. Z zewnątrz niby to samo, czerń i klasyczna stylówa. Ale patrząc z bliska: klapa nie z magnezu, tylko z plastiku, w dodatku pokryta jakimś tworzywem, które starło się się na rogach po kilku dniach. Zaznaczam, że laptop kosztował 4 koła. Plastiki wokół klawiatury trzeszczą pod naciskiem. W trakcie dwuletniego okresu użytkowania trzy razy był na gwarancji. Patrzę na obecną ofertę: niby to samo, czerń i czerwony trackpoint, ale pedalska stylistyka powoli przesącza się i tutaj. Klawiatura wyspowa!? Thinkpady miały jedne z najlepszych klawiatur na rynku, a Chinole musieli je zastąpić jakimś gównem. Niedługo i trackpoint wywalą. A cena, jak zwykle 4500. Dla porównania, miałem kiedyś w ręku T20, z początku wieku. Laptop prawdziwie pancerny – magnez zamiast plastiku a przy tym nie ważył wcale dużo. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia chłopaków z ISS – oni zatrzymali się na T4x. To se ne vrati.

58
52

Komentarze do "Upadek marki Thinkpad"

 1. chujowiczu! zarabiaj z kluu.pl, bez działalności gospodarczej, konto automatycznie weryfikowane
 2. Polecam T430, możesz co prawda narzekać na wyspową klawiaturę ale moim zdaniem jest OK.

  0

  0
  Odpowiedz
 3. Mam dokładnie takie same odczucia. Dożynam aktualnie T61p i nie zamierzam zmieniać. Proces podchamiania dobrych produktów by były konkurencyjne z masową produkowaną paścią dotyczy też innych dziedzin – Volvo, Sony, Panasonic, Nokia… Wszędzie plastik i taniocha. Człowiek pamiętający czasy kiedy kupował produkt by ten mu służył przez lata ma dziś przesrane…

  0

  0
  Odpowiedz
 4. Jedynym wyjątkiem dlatego jest dziś Samsung, wczoraj jeszcze Szajsung. Jestem pełen podziwu dla tempa z jakim się rozwijają.

  0

  0
  Odpowiedz
 5. @2 bo to nie ma służyć prze lata tylko kilka latek i nowy-tak działa dzisiejsza gospodarka panowie!

  0

  0
  Odpowiedz
 6. chuj z tym
  i tak zyjemy w czasie ostatecznym.

  0

  0
  Odpowiedz
 7. No wszystkie firmy dbając o dochody i rozwój, oprócz marketingu zainteresowane są również tym żeby rynek się za bardzo nie nasycił. Czy ktoś by kupił nowy chleb gdyby codziennie istniała możliwość spożywania tego samego?

  0

  0
  Odpowiedz
 8. IBM – Big Blue!

  0

  0
  Odpowiedz
 9. Coś w tym jest. Najpierw firma X zdobywa rynek – produkty są super i klienci zadowoleni, a po zyskaniu marki robi się chujnia, bo warto lecieć z wiatrem. Klient i tak kupi…

  0

  0
  Odpowiedz
 10. mam Lenovo Z570, jest ok. Ten laptop co kupiles za 4 kola tak naprawde jest warty z 1, bo marze na sprzecie w PL sa w chuja wysokie, plus te VATy itp. Laptopy robi teraz Foxconn dla prawie wszystkich producentow i tylo inne naklejki daja HP, DELL, itp. Kup latopa za $1500-$2000USD(cena w USA nie w PL) to bedzie porzadny sprzet. Tyle ze takie cos w PL to pewnie 2X wiecej,…bo tak to z reguly jest.

  0

  1
  Odpowiedz
 11. Popieram w całości. Dwa lata temu kupiłem T520 za kosmiczną cenę, bo chciałem wreszcie porządnego laptopa do pracy. Wyborem kierował mój zachwyt nad starym Thinkpadem, który ma już chyba ponad 15 lat i dalej jest na chodzie (w głowie się dzisiaj nie mieści).

  Mój kupiony Thinkpad od początku miał usterki i problemy, a to dźwięk „charczy” bo źle zaprojektowana płyta, a to porty USB nagle przestały działać, a to nie działające narzędzia do utworzenia kopii systemu do ponownego zainstalowania (musiałem zabulić za płyty w serwisie…).

  Nauczka na przyszłość. Sprzęty tak trwałe jak dawne Thinkpady już nie istnieją i nie będą istnieć. Wszystko jest teraz projektowane, aby tylko dotrwało do końca gwarancji i ani dnia dłużej.

  Chujnia jak nic:(

  0

  0
  Odpowiedz
 12. Chińskie gówno zalewa świat…popłyniemy wszyscy

  0

  0
  Odpowiedz